Czy muszę mieć behapowca? Czy to nie będzie zbędny wydatek? W czym może nam pomóc specjalista ds. bhp?
Przedsiębiorca, który zaczyna swoją działalność często zadaje sobie przytoczone wyżej pytania. W dzisiejszym tekście podpowiadamy, kiedy współpraca z behapowcem ma sens. A kiedy jest wręcz konieczna. Zastanowimy się w jakiej formie i na jakich zasadach można współpracować z pracownikiem służby bhp w zależności od wielkości firmy, rodzaju działalności i ryzyka związanego z tą działalnością.
Tu teoretycznie sprawa jest najmniej skomplikowana. Kiedy jesteś sam sobie szefem i nie zatrudniasz pracowników, to nie dotyczą Cię typowe obowiązki przewidziane w prawie tylko dla pracodawców.
Nie musisz robić szkoleń bhp, instrukcji bhp, oceny ryzyka zawodowego… Inną kwestią jest fakt, że jeśli świadczysz usługi lub jesteś podwykonawcą dla innych firm to możesz być zobowiązany przez kontrahentów do wypełnienia pewnych standardów, które mogą odnosić się np. do stosowania obuwia ochronnego lub innych zabezpieczeń. W tym kontekście może będzie warto skonsultować się z fachowcem, który doradzi, jak spełnić konkretne wymagania.
Gdy zatrudnisz pierwszego pracownika zaczynają się „schody” :). Polskie prawo bardzo często nie różnicuje przepisów, które musi spełnić mikro firma zatrudniająca np. dwie osoby, a które – duża firma zatrudniająca ich setki.
Dlatego nawet zatrudniając kilka osób stajesz się z punktu widzenia prawa pracodawcą i musisz wypełniać szereg obowiązków, wynikających z prawa pracy.
Warto w tej kwestii skonsultować się ze specjalistą i sprawdzić czy w Twoim przypadku będziesz mógł sam dla siebie być behapowcem. Jeśli zatrudniasz powyżej 20 osób będziesz musiał skorzystać z usług zewnętrznego specjalisty ds. bhp lub opcjonalnie powierzyć tę funkcje swojemu pracownikowi. W obu przypadkach należy pamiętać, że te osoby muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje.
A co w przypadku małych firm, które wykonują tzw. prace szczególnie niebezpieczne? Do takich prac zaliczamy np. pracę na wysokości, określone prace elektryczne, prace budowlane, rozbiórkowe, spawanie poza wyznaczonymi do tego stanowiskami, prace z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi i wiele innych.
Przy tego typu niebezpiecznych pracach zdecydowanie warto współpracować z doświadczonym specjalistą ds. bhp. Nawet jeśli w firmie pracuje tylko kilka osób przy tego typu działalności ryzyko wypadkowe jest zwiększone. Doświadczony behapowiec doradzi i pomoże poukładać procedury bezpieczeństwa, stworzy odpowiednie instrukcje, opracuje potrzebne dokumenty, zorganizuje szkolenia i będzie czuwał nad ich aktualizacją. Oczywiście może to kosztować, ale zawsze lepiej dmuchać na zimne i spać spokojniej. W tego typu przypadkach ryzyko wypadku ciężkiego lub nawet śmiertelnego jest zbyt duże, żeby ryzykować.
W tym przypadku przepisy są dość rygorystyczne i nakazują utworzenie komórki ds. bhp. W efekcie w większości sytuacji należy zatrudnić na etat behapowca. Ma to uzasadnienie w tym sensie, że prawodawca założył, że przy tak dużej organizacji należy już poważniej podejść do tematyki związanej z bezpieczeństwem pracy.
W praktyce różne organizacje rozmaicie podchodzą do tematu i np. częstym rozwiązaniem jest zatrudnianie pracownika służby bhp tylko na część etatu.
Przepis ten w pewnych sytuacjach odstaje od dzisiejszych realiów i różnorakich form zatrudniania ludzi. Jeśli mamy do czynienia z organizacją faktycznie zatrudniającą setki osób, ale pracujących zdalnie i w dużym rozproszeniu terytorialnym to czy behapowiec będzie zatrudniony w umowę o pracę czy będzie świadczył usługi na zasadach B2B nie powinno mieć większego znaczenia. Ważne, żeby zadania służby bhp były realizowane w sposób uzgodniony przez strony umowy i zgodnie z przepisami.