Jeśli pracujesz w służbie bhp to czy tego chcesz czy nie, stajesz przed wyzwaniem, które polega na przeprowadzeniu szkolenia ogólnego bhp dla zatrudnianych w firmie pracowników.

Poniżej kilka podpowiedzi w jaki sposób można sprawić, żeby takie szkolenie było atrakcyjne dla uczestników, a jednocześnie, żeby prowadząc je czuć satysfakcję z dobrze wykonanego zadania.

1. Mów o konkretnych przykładach z firmy

Nic bardziej nie zniechęca niż behapowiec, który cytuje ogólniki wyciągnięte z kodeksu pracy czy innych przepisów. Dlatego staraj się podawać konkretne przykłady stosowania przepisów i zasad z Twojej firmy.

Gdy omawiasz np. temat wypadków przy pracy to omów kilka przykładów zdarzeń z firmy. Gdy mówisz o zagrożeniach – wskaż konkretnie te, występujące w firmie, a najlepiej na stanowisku, na którym będzie pracował instruowany pracownik. A gdy będziesz omawiał zasady ewakuacji – wskaż procedury obowiązujące w firmie, a nie tylko ogólne wytyczne.

Czym więcej realnych przykładów z firmy, tym lepiej. Będzie to ciekawsze dla odbiorcy, a przez to zwiększamy szansę, że pracownik to zapamięta.

2. Używaj pomocy dydaktycznych

Żeby uatrakcyjnić przekaz podczas instruktażu możesz używać dodatkowych elementów np. w postaci filmów czy zdjęć. Dobrze jest pokazać te, zrobione w firmie. Dlatego jeśli nie posiadasz jeszcze takich materiałów, warto zorganizować tego typu pomoce. Możesz oczywiście posłużyć się zdjęciami czy filmami z innych firm odnalezionymi w Internecie, ale zawsze lepsze wrażenie zrobią materiały z naszej firmy.

Co jeszcze? Omawiając tematykę ppoż. możesz fizycznie pokazać gaśnicę czy koc gaśniczy. Omawiając zasady pierwszej pomocy skorzystaj z apteczki. Przy ewakuacji pokaż konkretne znaki ewakuacyjne i miejsce zbiórki.

Używanie różnorakich rekwizytów, dokumentów czy przedmiotów sprawi, że pracownik lepiej zapamięta omawiane zagadnienia, a szkolenie będzie dużo bardziej atrakcyjne.

3. Zachęcaj pracownika do aktywnego udziału w szkoleniu

Dawno minęły czasy, kiedy szkolenie bhp było tylko monologiem Pani lub Pana z BHP, a kursanci jedyne co mieli robić, to w ciszy wysłuchać wykładu, podpisać, gdzie trzeba i wyjść z sali.

Dlatego staraj się zachęcać pracowników do rozmowy i wymiany poglądów. To prawda, że w takiej formule czasem jest ryzyko, że pracownik w którymś z tematów może mieć większe doświadczenie od Ciebie – nie bój się tego. Nie da się z resztą ukryć, że to właśnie pracownicy mają największą wiedzę o faktycznych zagrożeniach w swoich miejscach pracy. Pomyśl o tym, jak o doskonałej okazji do tego, żeby dowiedzieć się czegoś nowego, co można wykorzystać przy okazji kolejnych szkoleń.

Zadawaj pytania. Dyskutuj. Zachęcaj do wypowiedzi. Staraj się, żeby szkolenie nie było wykładem tylko rozmową i wymianą poglądów. Jak myślisz, czy możesz zapytać o potencjalne zagrożenia występujące na stanowisku, na którym ma pracować dana osoba? A o sposób działania w razie pożaru czy wypadku? Oczywiście, że tak!

Pracownicy często lubią pochwalić się wiedzą, jaką już mają i odnieść się do swoich wcześniejszych doświadczeń z innych firm – jeśli ma to związek z tematem warto tego wysłuchać.

4. Przygotuj dobrą prezentację szkoleniową

Prezentacja szkoleniowa w PowerPoincie nie jest konieczna do przeprowadzenia ciekawego szkolenia bhp. Natomiast dla każdego jest zrozumiałe, że szczególnie dla początkujących osób dobre slajdy są bardzo pomocne. 

Jeśli korzystasz z prezentacji, ułóż slajdy zgodnie z założonym programem. Jeśli potrafisz wykorzystać potencjał PP to śmiało z tego korzystaj i uatrakcyjnij swoje wystąpienie. Prezentacja będzie dla Ciebie rodzajem drogowskazu, po to żeby pamiętać o poruszeniu ważnych kwestii. Jednocześnie pamiętaj, że nie musisz się kurczowo jej trzymać. Prezentowane treści staraj się dostosowywać do konkretnego kursanta czy grupy szkoleniowej. Wraz z doświadczeniem możesz próbować omawiać poszczególne tematy z pamięci, a jako wsparcie może służyć papierowy konspekt szkolenia.

5. Bądź pozytywnie nastawiony do pracownika

I na koniec chyba rzecz najważniejsza. Pozytywne nastawienie do swoich kursantów. Staraj się o dobrą i życzliwą atmosferę spotkania szkoleniowego. Pracownicy w większości cały czas mają raczej sceptyczne nastawienie do szkoleń bhp. Utarło się, że szkolenia są nudne i to strata czasu. Dlatego rolą trenerów jest postaranie się o zmianę nastawienia pracowników. Okaż „ludzką twarz” i postaraj się zdobyć zaufanie pracowników. Otwórz się na rozmowę. Dzięki temu później w kolejnych dniach, tygodniach, miesiącach czy latach pracy dany pracownik czy pracownicy nie będą się obawiać rozmowy z Tobą. Osoby naturalnie uśmiechnięte zawsze są lepiej postrzegane, a nawet jeśli nie masz tego daru, warto nad tym popracować.

Do dzieła!

Podsumowując, uatrakcyjnienie szkoleń BHP to nie tylko kwestia przekazywania informacji, ale także tworzenia interaktywnych, dostosowanych do potrzeb treści, wspieranych nowoczesnymi technologiami. Dzięki tym prostym trikom, szkolenia BHP stają się bardziej efektywne, angażujące i postrzegane przez uczestników jako istotne dla ich codziennej pracy. Życzymy powodzenia w stawaniu się coraz lepszym szkoleniowcem.