Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła 3 dzień marca światowym dniem słuchu. W związku z tym co roku na całym świecie organizowane są spotkania, konferencje, webinary. Publikowane są broszury czy inne materiały związane z tematyką dbania o nasz słuch. 

W 2024 roku Światowy Dzień Słuchu obchodzony będzie pod hasłem: 

ZMIEŃMY SPOSÓB MYŚLENIA – Sprawmy, by dbanie o uszy i profilaktyka słuchu stały się dostępne dla wszystkich. 

W związku z obchodami tego dnia w Polsce miesięcznik Atest-ochrona pracy organizuje 4 marca 2024 r. konferencję pod hasłem: „Czy słyszałeś, że hałas szkodzi?”. W panelu dyskusyjnym będzie można uczestniczyć on-line po rejestracji na stronie internetowej miesięcznika: www.atest.com.pl. W tym roku konferencja ma się skupić na pozazawodowym narażeniu na hałas. 

W zeszłym roku Atest również zorganizował konferencję związaną z ochroną słuchu. Dyskusja wtedy skupiała się na zawodowym narażeniu na hałas. Nagranie z tego wydarzenia dostępne jest na kanale YouTube Atestu. 

A jeśli temat zagrożenia słuchu związanego z działaniem hałasu zainteresował Cię bardziej – zachęcamy również do skorzystania z prostego testu sprawności słyszenia. Nie jest to oczywiście w 100% miarodajny test i nie zastąpi wizyty u specjalisty, ale może nam dać wstępną informację o naszym słuchu. Test niestety jest dostępny tylko w języku angielskim. Ale każdy kto opanował ten język choćby w stopniu podstawowym poradzi sobie bez problemu. 

Oto link do strony z testem słuchu (warto do testu użyć słuchawek): TEST SŁUCHU.

Innym sposobem na szybki test naszego słuchu jest aplikacja hearWHO – opracowana na zlecenie WHO. Działa na podobnej zasadzie jak wcześniej opisany test ze strony internetowej. Aplikację można łatwo pobrać na swój telefon i przeprowadzić krótki test. 

Na koniec zachęcamy do obejrzenia wypowiedzi Prof. Piotra Skarżyńskiego opublikowanej już kilka lat temu z okazji Światowego Dnia Słuchu. 

Dbajmy o nasz słuch. Nie tylko od święta.